wtorek, 2 czerwca 2009

Babel - prezentuje BeataBabel.

Przypadek w życiu człowieka? Od braku porozumienia między ludźmi, czyli tego, co wydarzyło się w Babilonie. Czy od uświadomienia sobie, iż łączą nas z innymi ludźmi niewidzialne nici, o których istnieniu nie mamy pojęcia.

W filmie nie ma prostej odpowiedzi, ale to co jest prowokuje do poszukiwań co jest naprawdę ważne.

Alejandro Gonzalez Inarritu, reżyser filmu przedstawił cztery odrębne od siebie zakątki świata i cztery różne historie, jednak łączą je dwa elementy – broń i słowa lub raczej to co nimi wyrażamy. Istotą filmu staje się słowo-sfera życia, czasem jego brak. Dziwne, że puste ujęcia między historiami, nadają filmowi sens. Są chwilą do zastanowienia się, konfrontacji z inną kulturą, ale też z własną świadomością. Mamy czas by przemyśleć o co w filmie naprawdę chodzi. Czy problemem jest język jakim się ludzie porozumiewali, biblijna wieża Babel wyciągnięta z Księgi Rodzajów i umieszczona w realiach czasów współczesnych. Czy jest to brak komunikacji pomiędzy nami.
Cztery rodziny a w nich brak zrozumienia, brak wspólnego życia. Każdy żyje własnym życiem i nie obchodzi go nic poza sobą, a wtedy niestety nieuniknione są tego katastroficzne konsekwencje.

Broń niszczy życie, tak jak brak zrozumienia, czasu i uwagi dla drugiej osoby. Myślisz, że panujesz nad swoim życiem, a nagle ktoś uświadamia ci, że nie dość że nie masz nic to jeszcze pokazuje, że jesteś nikim. Film jest inteligentną, czasami trudną do zaakceptowania próbą pokazania błędów, jakie w czasie pogoni za sukcesem i pieniądzem są najczęściej spotykane.

zapraszam na pokaz Beata.

---------------------------------------------------------------
Babel:
reżyseria: Alejandro Gonzalez Inarritu; scenariusz: Guillermo Arriaga, Alejandro Gonzalez Inarritu;kraj prd.: Francja, Meksyk, USA; rok prd.: 2006; obsada: Brad Pitt, Cate Blanchett, Gael García Bernal; nagrody: 6 nom. /1 Oskary, 3 (Cannes Film Festival); o filmie: imdb.com , filmweb.pl
---------------------------------------------------------------

1 komentarz:

  1. Szczerze, nie wiem dlaczego ten film został nominowany 6 razy i dostał Oskara! Film niczym szczególnym się nie wyróżnia, motyw strzału który w lużny sposób 'połączył' życia kilku osób nie jest przekonywujący.

    Przeciętny pomysł, b. dobra obsada i mamy oskarową producje!

    Polecam film Miasto gniewu, pomysł na film podobny, tam także mamy kilka historii związanych jednym zdarzeniem, jednak w mojej opinii nakręcony jest rewelacyjnie.

    OdpowiedzUsuń