piątek, 24 kwietnia 2009

Dworzec Gdański - prezentuje AniaFilm w cyklu "Dokument"

Piękne lato w Aszkelonie izraelskim kurorcie nad Morzem Śródziemnym.
Spotykają się tam regularnie emeryci skupieni w klubie Reunion.Zjeżdżający z całego świata. To dawni mieszkańcy Polski, którym w 68-69 roku wręczono bilet w jedną stronę i dokument podroży zamiast paszportu.
Moment rozstania pamiętają w najdrobniejszych szczegółach. Wzruszający i piękny film pokazujący ułamek historii Polski z perspektywy wspomnień ludzi, którzy pewnego dnia musieli wsiąść w pociąg by na zawsze opuścić kraj, w którym przyszli na świat.

Czy to możliwe aby w latach 60tych europejczyk opuszczając kraj, zawierał związek małżeński, by móc zabrać z sobą własną kołdrę?

Współczesnemu Warszawiakowi Dworzec Gdański kojarzy się z metrem i Arkadią, a z czym kojarzy się emigrantowi z 68?

Zapraszam na film!
Ania

2 komentarze:

 1. Wczorajsza dyskusja o naszych wyobrażeniach stanu duch jaki moglibyśmy mieć gdybyśmy zostali poddani silnej presją migracyjnej ze „światów rodzinnych”, umknęła moim zdaniem zbyt silnie w subiektywizm wynikający z braku kontekstu społecznego. W ramach rozszerzenia pola dyskusji, zamieszczam materiał opracowany przez Prof. Andrzeja Sakson*) w sprawie migracji ludności zamieszkującej Europę w XX w. Moim zdaniem uwydatnia on kontekst powszechności doświadczenia tułaczki wśród naszych krajan w wieku XX, który nie jest znany dla naszego pokolenia ( 20 -30 latków).

  Tekst do pobrania: http://mighealth.net/pl/images/b/b4/Sakson.pdf

  *Andrzej Sakson (ur. 1952 w Elblągu), socjolog polski, profesor, pracownik naukowy Instytutu Zachodniego w Poznaniu i Instytutu Socjologii UAM. Specjalizuje się badaniach mniejszości narodowych i etnicznych

  OdpowiedzUsuń
 2. Romek podczas dyskusji wspomniał także o próbach stworzenie państwa żydowskiego na ziemiach polskich.

  Judeopolonia - żydowskie państwo w państwie polskim

  "Publikacja ta wolna jest od takiej poprawności i w świetle dokumentów przybliża Państwu skrupulatnie przemilczany fakt tworzenia żydowskiego państwa na ziemiach polskich, o czym wiedzieli do niedawna tylko nieliczni. Osoba dr Andrzeja Leszka Szcześniaka zapewnia rzetelność opracowanego tematu."

  Na stronie znajduję się obszerny opis zagadnienia.

  http://www.naszawitryna.pl/ksiazki_47.html

  OdpowiedzUsuń